jedlo-ako-terapia-eeg-biofeedback

Jedlo ako terapia 1 – o tom, ako sa takmer všetky choroby začínajú v črevách

  • 8. októbra 2016

Mgr. Bibiana Naďová

„Všetky choroby sa začínajú v črevách.“ Hippokrates

Ľudský mozog váži len niečo vyše jedného kilogramu a je v ňom viac ako 150 000 kilometrov ciev. Našli by ste v ňom viac neurónov, ako je hviezd Mliečnej cesty. No a zároveň je to aj najtukovejší orgán v našom tele.

Tuk ako najväčší strašiak dnešných čias

Pre jednu jedinú mylne interpretovanú americkú štúdiu a nasledujúce reklamné kampane postavené na jej dezinterpretácii sa tuky dostali na zoznam zakazaných potravín. Sú stále považované za nepriateľa zdravia, za príčinu obezity a srdcovo-cievnych ochorení. Kým sme však v strave nemali prebytok sacharidov, s tukmi problém nebol. Ani s obezitou, ani s cholesterolom. Veľkou pravdou je, že v prírode nenájdeme potravinu, v ktorej by boli výrazne zastúpené cukry aj tuky. Spojenie tukov a cukrov je tá najhoršia možná kombinácia, akú môžeme do svojho tela dostať.

Tuky sú energeticky bohaté a signalizujú sýtosť, no cukry spôsobujú, že sme stále a opätovne hladní. To je dôvod, prečo sa vieme keksov a cukrov nekontrolovateľne prejesť. Je pravda, že jesť cukry bez tukov je menšie zlo. Prečo si však máme vybrať menšie zlo, ak má cukor toľko ďalších nepriaznivých vplyvov na naše zdravie? Ak sa vzdáme sacharidov a energiu budeme prijímať predovšetkým z kvalitných a zo stabilných tukov, nevyberieme si menšie zlo, ale stabilné riešenie svojich problémov.

V článkoch Jedlo ako terapia sa budeme venovať téme, ako vplýva proces trávenia a zápalový proces v črevách na psychomotorický vývoj našich detí, ale aj dospelých. Ide o ústrednú tému svetových odborníkov, ktorí sa venujú psychickému zdraviu obyvateľov našej planéty. Odborné štúdie amerických, nemeckých, anglických aj našich odborníkov, ako sú Dr. Campbell-McBride, Dr. Perlmutter, Dr. Wakefield či MUDr. Smíšková, poukazujú na to, čo môže stáť za obrovským nárastom chorobnosti obyvateľstva. Všetci sa zhodujú na jednom. Žalúdok a črevá sú malý mozog, ktorý je úzko spojený s veľkým mozgom a vo vzájomnej symbióze udržiavajú telo a myseľ v zdraví a pohode.

Celý článok si môžete prečítať tu:

Jedlo ako terapia 1 – o tom, ako sa všetky choroby začínajú v črevách