jedlo-ako-terapia-eeg-biofeedback

Jedlo ako terapia 2 – kedy sa naše problémy začínajú a čo s nimi

  • 8. októbra 2016

Mgr. Bibiana Naďová

Pred čítaním týchto riadkov si najskôr, prosím, prečítajte článok Jedlo ako terapia, časť 1 – o tom, ako sa všetky choroby začínajú v črevách. Na pochopenie druhej časti článku je to veľmi potrebné.

Často si kladieme otázku, kedy sa črevné problémy, naše či našich detí, začali. Mnohým však ani nenapadne, že najčastejšie sa začínajú už v čase odstavenia dieťaťa od materského mlieka a prechodom na tuhú stravu.

Signály bývajú jasné, len my nie sme naučení ich rozoznať. Hneď prvým je vynechávanie niektorých potravín. Začneme byť prieberčiví v jedle a obmedzíme svoj jedálniček na niektoré typy jedál. Ten väčšinou začne pozostávať z jedál plných škrobu, cukru, lepku a kazeínu, ako napríklad cereálií, piškót, čipsov či jogurtov a mlieka. Postupne odmietame jesť ovocie, zeleninu, vajcia, mäso a ryby, a tak nám telo začne dávať ďalší signál – problémy so stolicou, s nafukovaním a bolesťami brucha. Začne sa striedať hnačka so zápchou a navyše na rad prídu aj časté, mnohokrát zapáchajúce plyny. V stolici sa nachádzajú nestrávené potraviny, veľmi silno zapácha a je natoľko tekutá, že ju často nedokážeme udržať. V iných prípadoch je zas bledá, takmer biela a pláva na povrchu vody, čo naznačuje, že nie sme schopní stráviť tuky. Ak máme zápchu a nie sme schopní ísť na veľkú potrebu 5 dní, má to za následok extrémne veľkú a bolestivú stolicu.

Takáto skúsenosť vybuduje tak u dospelých, ako aj u detí strach z vyprázdňovania, a preto je stolica zadržiavaná, kým to len ide, čo celú situáciu ešte len zhoršuje. Na rad prídu veľké bolesti a nepohodlie. A navyše, ak sa to deje v detskom veku, deti pre svoju neschopnosť dostatočne komunikovať a vyjadriť nepohodlie začnú svoje pocity vyjadrovať inými spôsobmi, a to sebastimuáciou, samostimuláciou, sebadeštrukciou, výbuchmi vzdoru a odmietaním jedla.

Všetky tieto prejavy nám začnú značne strpčovať život. Bolesti brucha, nafukovanie, časté hnačky a zápchy či veľkú a neprokonateľnú únavu sa snažíme potlačiť rôznymi medikamentmi a nezamyslíme sa nad tým, prečo sa naše telo tak trápi. Keď náš tráviaci trakt trpí, dáva to najavo a my by sme mali začať pátrať po príčinách.

Celý článok si môžete prečítať tu:

 

Jedlo ako terapia 2 – kedy sa naše problémy začínajú a čo s nimi